امروز: پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

رشد ۲۳ درصدی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی

تحلیل خبر| پتانسیل کشاورزی برای «رشد»‏

در سه سال گذشته صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ۲۳‌درصد به لحاظ ارزشی و ۱۲‌درصد به لحاظ وزنی افزایش داشته است. آمار‌ها حاکی از آن است که صادرات محصولات کشاورزی ۲۳.۵‌درصد در ارزش و ۹.۹‌درصد در وزن به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است. همچنین در صادرات صنایع غذایی نیز ۲۰‌درصد در ارزش و ۲۴‌درصد در وزن شاهد افزایش بوده‌‌‌ایم که در مجموع در سال ۱۴۰۲ صادرات بخش کشاورزی و غذایی کشور ۲۳‌درصد در ارزش و ۱۱.۸‌درصد در وزن به نسبت سال ۱۴۰۱رشد داشته است.
علت اهمیت و خوب بودن

رونق صادرات: در اینصورت درآمد ارزی برای کشور افزایش قابل ملاحظه ای دارد.
افزایش اشتغال: با رشد تولید و صادرات محصولات کشاورزی، اشتغال افزایش یافته و اقتصاد با مشارکت مردم رونق پیدا می کند.

انگاره شناختی

ترسیم نقش مردم در رشد اقتصادی با مشارکت در بخش کشاورزی

نکات تکمیلی

سال گذشته صادرکنندگان محصولات کشاورزی سعی بر آن داشتند تا با حداکثر توان خود بتوانند سبد صادراتی محصولات کشاورزی کشور را سنگین کنند اما اجرای برخی سیاست‌‌‌های اشتباه به‌خصوص تصمیمات خلق‌الساعه و صدور بخشنامه‌های غیر‌کارشناسی مانع از رونق صادرات این بخش مهم شد. دولت چهاردهم باید در خصوص اصلاح رویه بخشنامه‌های ابلاغی خود ابتدا با کارشناسان بخش خصوصی در حوزه کشاورزی مشورت کند و قبل از هر تصمیمی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان بخش خصوصی را از این تصمیم مطلع کند. انتظار می‌رود دولت چهاردهم به اهمیت و تاثیر صادرات محصولات کشاورزی در اقتصاد کلان کشور واقف باشد و با یاری گرفتن از نیروهای جوان بخش خصوصی، تصمیمات اقتصادی خود را در زمینه صادرات آلوده به تصمیمات سیاسی نکند و واحد‌های تصمیم‌گیر خود را برپایه تخصص اقتصادی تشکیل دهد.
در خصوص تنوع اقلیم کشور و تولید محصولات باکیفیت کشاورزی از آنجا که کشور ما دارای اقلیم متنوعی است و شرایط برای تولیدات باکیفیت محصولات کشاورزی فراهم است به طوری که ما می‌توانیم در تولید برخی محصولات ممتاز باشیم این مساله موجب خلق فرصت صادراتی عظیم برای کشور و در کنارآن اشتغال‌زایی شده است که دولت آینده باید به آن توجه کند. نوع الگوی مصرفی و کیفیت خوراک یک جامعه، پایه و اساس سلامت جسم و روان آن جامعه است به همین دلیل رونق تولید محصولات کشاورزی با سلامت جامعه ارتباط مستقیم دارد و همچنین اثر آن بر اشتغال‌زایی نیز موجب رشد اقتصادی کشور خواهد شد. در سه سال گذشته صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ۲۳‌درصد به لحاظ ارزشی و ۱۲‌درصد به لحاظ وزنی افزایش داشته است. آمار‌ها حاکی از آن است که صادرات محصولات کشاورزی ۲۳.۵‌درصد در ارزش و ۹.۹‌درصد در وزن به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است. همچنین در صادرات صنایع غذایی نیز ۲۰‌درصد در ارزش و ۲۴‌درصد در وزن شاهد افزایش بوده‌‌‌ایم که در مجموع در سال ۱۴۰۲ صادرات بخش کشاورزی و غذایی کشور ۲۳‌درصد در ارزش و ۱۱.۸‌درصد در وزن به نسبت سال ۱۴۰۱رشد داشته است.
با وجود این اگر دولت چهاردهم در رفع مشکلات صادراتی تلاش خود را به کار گیرد و سیاستگذاری‌های اشتباه گذشته را تکرار نکند رونق صادرات و ارزآوری حاصل از آن در بخش کشاورزی چند برابر خواهد شد. انتظار می‌رود دولت چهاردهم بخشنامه‌های تشویقی را جایگزین بخشنامه‌های تنبیهی کند و با این روش رونق را به صادرات بخش کشاورزی بازگرداند زیرا صادرات محصولات کشاورزی پویایی بازار تولیدات کشاورزی را بیشتر می‌کند و این امر موجب اشتغال‌زایی بیشتر در جامعه و ارزآوری در اقتصاد کشور خواهد شد. وی تاکید کرد: یکی از جذابیت‌هایی که موجب افزایش راندمان کار صادر‌کنندگان و تولیدکنندگان در زنجیره تولید محصولات کشاورزی می‌شود جوایز صادراتی توسط دولت است.برای رونق صادرات بخش کشاورزی ما نیازمند یافتن بازار‌های جدید بین‌المللی هستیم تا بتوانیم با تولید محتوای مناسب هر بازار به آن نفوذ کرده و آن را حفظ کنیم که دولت چهاردهم باید به این مساله توجه ویژه داشته باشد و شرکت‌های تجاری را که به دانش روز دنیا مجهز شده‌اند تا بتوانند کشور مقصد را شناسایی و بازار آن را حفظ کنند، حمایت کند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://en360.ir/?p=12324

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها