امروز: پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

افزایش 7 برابری صادرات ایران به منطقه آمریکای لاتین و دریای کارائیب، در دولت سیزدهم

تحلیل خبر| صادرات ایران به آمریکای لاتین در دولت سیزدهم ۷ برابر شد

با توجه به گزارش منتشر شده توسط مرکز تجارت جهانی (WTC) موفقیت سیاست های اقتصادی و تجاری دولت شهید رئیسی (ره) باعث شده تا میزان صادرات جمهوری اسلامی ایران از سال 2020 با رقم 208 میلیون دلار ، به عدد 1.43 میلیارد دلاردر سال 2022 برسد و رشد چشم گیر 7 برابری را تجربه کند .
علت اهمیت و خوب بودن

افزایش درآمد ارزی برای کشور: با افزایش صادرات ایران به کشور های مختلف درآمد ارزی برای کشور افزایش می یابد.
رونق صادرات و افزایش اشتغال : برای افزایش صادرات، تولید و اشتغال نیز به تبع باید افزایش یابد.

انگاره شناختی

تقویت باور به توسعه تعاملات با کشورهای مستقل در رشد و پیشرفت اقتصادی

نکات تکمیلی

با توجه به گزارش منتشر شده توسط مرکز تجارت جهانی (WTC) موفقیت سیاست های اقتصادی و تجاری دولت شهید رئیسی (ره) باعث شده تا میزان صادرات جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۲۰ با رقم ۲۰۸ میلیون دلار ، به عدد ۱.۴۳ میلیارد دلاردر سال ۲۰۲۲ برسد و رشد چشم گیر ۷ برابری را تجربه کند . افزایش میزان صادرات ایران به کشورهای حوزه آمریکای لاتین و دریای کارائیب نشان دهنده توجه ویژه دولت سیزدهم به تجارت خارجی و به طورخاص بازار های نوظهوراین منطقه بوده است .
بزرگترین مقاصد صادراتی ایران در سال گذشته ، کشور های ونزوئلا ، کوبا و نیکاراگوئه بوده اند و بیشترین اقلام صادراتی ، محصولات پتروشیمی به ارزش ۱۱۲ میلیون دلار راکتورهای هسته ای، بویلرها، ماشین آلات و وسایل مکانیکی به ارزش ۲۰ میلیون دلار ، وسایل نقلیه به ارزش ۵۰ میلیون دلار و محصولات دارویی به ارزش ۱۵ میلیون دلار بوده اند.
یکی از نقاط تمرکز دولت آقای رئیسی گسترش روابط تجاری با کشورهای منطقه آمریکای لاتین بوده . با توجه به تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و محدودیت‌های بین‌المللی که دامنگیر برخی از کشور های منطقه همانند ونزوئلا نیز بوده است ، دولت ایران تلاش نمود تا جای پای تجار خود را در منطقه محکم تر کند . آمریکای لاتین با داشتن بازارهای گسترده و تقاضای بالا برای محصولات متنوع، یکی از اهداف اصلی این سیاست‌ها قرار گرفت.
یکی دیگر از عوامل مهم در افزایش صادرات به آمریکای لاتین، بهبود روابط سیاسی و دیپلماتیک بین ایران و کشورهای این منطقه است. دولت آقای رئیسی با تلاش‌های دیپلماتیک گسترده، موفق به تقویت روابط دوستانه با کشورهای مهمی مانند ونزوئلا، کوبا، بولیوی و نیکاراگوئه شده است. این روابط نزدیک، نه تنها به تسهیل تجارت و کاهش موانع گمرکی کمک کرده، بلکه اعتماد و همکاری بیشتری بین ایران و این کشورها ایجاد کرده است.
یکی از مهمترین دلایل موفقیت ایران در افزایش صادرات به آمریکای لاتین، تنوع محصولات صادراتی است. ایران با صادرات محصولات پتروشیمی، مواد غذایی، محصولات کشاورزی، مواد شوینده و بهداشتی، و حتی محصولات صنعتی توانسته است نیازهای متنوع بازارهای آمریکای لاتین را پوشش دهد. این تنوع محصولات، باعث شده تا ایران بتواند به عنوان یک شریک تجاری قابل اعتماد در این منطقه شناخته شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://en360.ir/?p=12342

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها