امروز: پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

تورم نقطه به نقطه در سال 1403 روند صعودی داشته است، این امر زنگ خطری برای تورم سالانه به حساب می‌آید.

تحلیل خبر| زنگ خطر قیمت‌ها؛ تورم سالانه صعودی می‌شود؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه از 30.9 درصد در فروردین امسال به 31.9 درصد در ماه گذشته افزایش یافته است. این‌ در حالی است که نرخ تورم سالانه از 40.7 درصد در اسفندماه سال گذشته به 36.1 درصد در خرداد کاهش یافته است. پیش‌بینی می‌شود با توجه به روند صعودی تورم نقطه‌ای در سه ماه گذشته، شاهد توقف روند نزولی تورم سالانه در ماه‌های آتی و سپس افزایش آن باشیم.
علت اهمیت و بد بودن

کاهش قدرت خرید مردم : با افزایش عمومی سطح قیمت ها با توجه به اینکه دستمزد ها به نسبت آن افزایش پیدا نکرد سبب کاهش قدرت خرید مردم خصوصا قشر کم برخوردار جامعه می شود .
افزایش نرخ بیکاری و کاهش رشد اقتصادی : افزایش تورم بر افزایش نرخ بیکاری و کاهش رشد اقتصادی کشور موثر می باشد.

انگاره شناختی

تصویر سازی از وضعیت تاریک و کاهش رفاه اقتصادی آینده

نکات تکمیلی

بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه از ۳۰.۹ درصد در فروردین امسال به ۳۱.۹ درصد در ماه گذشته افزایش یافته است. این‌ در حالی است که نرخ تورم سالانه از ۴۰.۷ درصد در اسفندماه سال گذشته به ۳۶.۱ درصد در خرداد کاهش یافته است. پیش‌بینی می‌شود با توجه به روند صعودی تورم نقطه‌ای در سه ماه گذشته، شاهد توقف روند نزولی تورم سالانه در ماه‌های آتی و سپس افزایش آن باشیم.
تورم در ادبیات اقتصاد کلان، متوسط افزایش مستمر و همه‌گیر سطح قیمت‌ها را نشان می‌دهد. سطح قیمتی‌ سبد معینی از کالاها در اقتصاد به وسیله شاخص قیمت مصرف کننده مشخص می‌شود. تورم نقطه به نقطه، تورم سالانه و تورم ماهانه از انواع روش های نشان دهنده تورم محسوب می‌شوند.
تورم نقطه به نقطه تغییرات شاخص قیمتی ماه مورد نظر نسبت به ماه مشابه سال قبل را اندازه‌گیری می‌کند. تورم سالانه نیز از تقسیم میانگین شاخص قیمت مصرف‌کننده ۱۲ ماهه منتهی به یک ماه مشخص بر میانگین شاخص قیمت مصرف‌کننده دوازده ماهه منتهی به ماه مشابه سال قبل به دست می‌آید.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که تورم سالانه با تاخیر به شوک‌های قیمتی واکنش نشان می‌دهد. در مقابل اما تورم نقطه به نقطه حساسیت بالایی به اتفاقات اقتصادی و سیاسی و شوک‌ها دارد. همچنین تورم سالانه تغییرات را آرام‌تر نشان می‌دهد، چون از طریق میانگین محاسبه شده است. به عبارت دیگر، با توجه به ماهیت محاسبه تورم سالانه، این شاخص جهش‌های قیمتی را به مرور نشان می‌دهد.
بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه در طول بیش از سه سال در فروردین سال گذشته برابر با ۵۵.۵ درصد برآورد شده است. کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در فروردین ۱۳۹۹، ۱۹.۸ درصد محاسبه شده است. این‌ها در حالی است که بیشترین تورم سالانه در اردیبهشت سال گذشته ثبت شده که ۴۹.۱ درصد بود. کمترین تورم سالانه نیز ۲۵.۸ درصد بود که مربوط به مرداد ۱۳۹۹ است. همانطور که مشاهده می‌شود نوسانات تورم نقطه به نقطه بیشتر از تورم سالانه است. دلیل این امر به نحوه محاسبه هر دو شاخص مربوط می‌شود.
گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده مرکز آمار در اردیبهشت و خرداد سال جاری گویای آن است که نرخ تورم نقطه به نقطه روند صعودی خود را شروع کرده و از ۳۰.۹ درصد در فروردین به ۳۱ درصد در اردیبهشت افزایش داشته است. در ادامه سطح این متغیر تورمی در ماه گذشته ، ۰.۹ واحد درصد بالاتر آمده و به ۳۲ درصد رسیده است.
از سوی دیگر آمار تورم سالانه حاکی از روند نزولی آن است. به بیان دقیق‌تر، در فروردین امسال نرخ تورم سالانه از ۴۰.۷ درصد در ماه پایانی سال گذشته به ۳۸.۸ درصد کاهش داشته و در ماه گذشته به ۳۶.۱ درصد رسیده است.
بنابراین می‌توان انتظار داشت با توجه به اینکه اثر افزایش قیمت‌ها در تورم نقطه‌ای زودتر دیده می‌شود، احتمالا اقتصاد ایران در ماه‌های آتی شاهد افزایش نرخ تورم سالانه خواهد بود.

 

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://en360.ir/?p=12346

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها