امروز: پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

رئیس کل بانک مرکزی از امضای نخستین قرارداد پیمان پولی دوجانبه میان ایران و روسیه خبر داد.

تحلیل خبر| امضای نخستین قرارداد پیمان پولی بین ایران و روسیه

رئیس کل بانک مرکزی از امضای نخستین قرارداد پیمان پولی دوجانبه به منظور تأمین (معاوضه) نقدینگی به پول‌های ملی برای تبادلات تجاری میان ایران و روسیه خبر داد.
علت اهمیت و خوب بودن

جهش در مبادلات تجاری کشور: با پیمان پولی دوجانبه میان ایران و روسیه مبادلات تجاری بین دو کشور افزایش چشمگیری خواهد داشت.
جایگزینی ریال و روبل به جای دلار: با این کار خطرات ناشی از نبدیل ارز و مبادلات با سایر ارز ها پوشش داده می شود.

انگاره شناختی

افزایش باور به توسعه تعاملات با کشورهای مستقل

نکات تکمیلی

رئیس کل بانک مرکزی از امضای نخستین قرارداد پیمان پولی دوجانبه به منظور تأمین (معاوضه) نقدینگی به پول‌های ملی برای تبادلات تجاری میان ایران و روسیه خبر داد و با اشاره به افتتاح زیرساخت معاملات توافقی ریال برون مرزی (ریال آفشور) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در آینده نزدیک گفت: در نشست دوجانبه با رئیس کل بانک مرکزی روسیه، الزامات اتصال شبکه پرداخت کارتی میر روسیه به شبکه شتاب ایران نهائی شد و فاز اول این طرح تا اواخر ماه آینده میلادی برای اتباع ایرانی قابل استفاده خواهد بود.
با پیمان پولی، مبادلات براساس ارز‌های محلی ریال و روبل خواهد بود و نیازی نیست از ارز دیگری استفاده شود. این اقدام شروعی برای جهش در مبادلات تجاری کشور خواهد بود و بسیاری از خطرات ناشی از تبدیل ارز و این امر مبادلات با سایر ارز‌ها را پوشش می‌دهد. لذا این مهم برای تجار ایرانی و سرمایه‌گذاران روسی بسیار مطلوب است.
در این مرحله کارت‌های بانکی شبکه شتاب ایران در قالب طرح کارت هوشمند همراه بانکی (کهربا) در کلیه خودپرداز‌های کشور روسیه قابل استفاده خواهد بود و اتباع ایرانی خواهند توانست با کارت‌های بانکی خود از خودپرداز‌های روسیه اسکناس روبل دریافت کنند.
اعمال تحریم‌های بانکی و بین‌المللی، چالشی بزرگ را پیش روی تجار ایران قرار داد و نقل و انتقال پول به دلیل تحریم‌ها را به امری دشوار و پرهزینه تبدیل و لطمه‌ای جدی به روابط تجاری ایران با سایر کشورها وارد کرد.
از سوی دیگر جنگ اوکراین و تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، این مشکل را برای این کشور نیز به همراه داشت و روسیه هم به دلیل تحریم‌های مشابه، با مشکلاتی در زمینه نقل و انتقال پول روبرو شده است.
در همین راستا، ایران و روسیه طرح مبادله با پول ملی را در دستور کار قرار داده‌اند. این طرح به منظور تسهیل تجارت بین دو کشور و کاهش وابستگی به دلار و یورو طراحی شده است.
با اجرای این طرح، مبادلات تجاری بین ایران و روسیه به طور مستقیم با استفاده از پول‌های ملی دو کشور (ریال و روبل) انجام خواهد شد. این امر به حذف واسطه‌ها و کاهش هزینه‌های نقل و انتقال پول کمک خواهد کرد. علاوه بر این، مبادله با پول ملی می‌تواند به تقویت روابط اقتصادی و سیاسی بین ایران و روسیه نیز منجر شود. حال به گفته محمدرضا فرزین زیرساخت‌های معاملات توافقی ریال برون مرزی با روسیه فراهم شده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://en360.ir/?p=12332

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها