امروز: پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

افزایش محسوس قیمت مسکن در 4 ماه گذشته/ قانون جدید کنترل اجاره بها چاره‌ساز می‎شود؟

تحلیل خبر| افزایش محسوس قیمت مسکن در ۴ ماه گذشته

داده های بانک مرکزی حاوی یک شاخص مهم دیگر یعنی رشد نقطه ای اجاره بها نیز هست. بر این اساس مشاهده می شود در سه ماهه نخست امسال، تورم نقطه ای اجاره بها (رشد اجاره بها در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل) در تهران صعودی و به ترتیب 45.2، 46.4 و 47 درصد بوده است.
علت اهمیت و بد بودن

کاهش قدرت خرید مردم در بازار مسکن : با افزایش محسوس قیمت مسکن و تناسب نداشتن درآمد افراد با تورم خرید مسکن برای مردم به رویا تبدیل می شود.
افزایش قیمت مسکن در اطراف کلان شهر ها و دیگر شهرستان ها : با توجه به افزایش قیمت مسکن در کلان شهر ها، بازار مسکن در اطراف آن ها و دیگر شهرستان ها نیز افزایش خواهد داشت.

انگاره شناختی

باور افزایی افزایش فقر و محرومیت و کاهش قدرت خرید مردم

نکات تکمیلی

داده های بانک مرکزی نشان می دهد همزمان با کاهش تورم قیمت مسکن تهران در بهار امسال در مقایسه با سال قبل، تورم اجاره بها در این شهر صعودی و در کل کشور نزولی شده است.
این داده ها نشان می دهد که تورم ماهانه مسکن تهران در اردیبهشت و خرداد به ترتیب ۳.۸ و ۱.۴ درصد بوده و متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این شهر در انتهای بهار به حدود ۸۵ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسیده است.
در مجموع، داده های قیمت مسکن تهران حاکی از آن است که متوسط قیمت مسکن از بیش از ۸۱ میلیون تومان در اسفند سال قبل به حدود ۸۶ میلیون تومان در انتهای خرداد رسیده و در نتیجه تورم حدود ۵.۵ درصد را در سه ماهه اول امسال شاهد هستیم. این در حالی است که آمارهای مشابه در سال گذشته تورم مسکن تهران در بهار سال گذشته را بیش از ۴ برابر یعنی در حدود ۲۰ درصد نشان می دهد. از آن جایی که تغییرات قیمت مسکن و نرخ ارز غیررسمی با یکدیگر نسبت دارند و در بهار سال جاری برخلاف سال گذشته این نرخ ثبات بیشتری داشته، در نتیجه می توان گفت سیاست های ارزی در کاهش تورم مسکن موثر بوده است.
داده های بانک مرکزی حاوی یک شاخص مهم دیگر یعنی رشد نقطه ای اجاره بها نیز هست. بر این اساس مشاهده می شود در سه ماهه نخست امسال، تورم نقطه ای اجاره بها (رشد اجاره بها در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل) در تهران صعودی و به ترتیب ۴۵.۲، ۴۶.۴ و ۴۷ درصد بوده است. این در حالی است که در کل کشور، این روند کاهش اندکی را تجربه کرده و از ۵۲.۴ درصد ابتدا به ۵۲.۲ و سپس به ۵۱.۶ درصد رسیده است. در عین حال شاهد تورم بالای اجاره بها هم در تهران و هم در کل کشور هستیم.
باید منتظر ماند و دید که سیاست های جدید کنترل اجاره بها که به نظر، پشتوانه قانونی قوی تری نسبت به گذشته دارد، چگونه خواهد توانست تورم در این بخش را کنترل کند. بنا بر ابلاغ چند روز قبل دفتر ریاست جمهوری، سقف رشد اجاره بها در بین استان های کشور بین ۲۲ درصد تا حدود ۲۵ درصد خواهد بود که تقریباً نصف تورم اجاره بها در کل کشور در بهار است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://en360.ir/?p=12338

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها