امروز: پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

اظهارات خاندوزی درباره ضرایب بالای مالیاتی از برخی فعالان اقتصادی

وزیر اقتصاد گفت: بنا نداریم از فعالان اقتصادی که با مشقت و زحمت و با وجود دست اندازهای غیرطبیعی و شرایط تحریم و فشارهای دستگاه‌های اجرایی کشور در حال فعالیت هستند ریالی به ناحق مالیات دریافت کنیم.

به گزارش همشهری آنلاین، سید احسان خاندوزی در نشست اعضای نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران که در وزارت اقتصاد برگزار شد ضمن تاکید بر آمادگی وزارت اقتصاد برای همکاری با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و بیش از ۶ هزار شرکت عضو آن سازمان در زمینه تدوین و اجرای ضوابط مالیاتی اظهار کرد: این همکاری‌ها می‌تواند هم در حوزه مالیاتی و هم در حوزه گمرکی باشد.

وی افزود: به عنوان مثال در زمینه استعلام قیمت‌های گمرکی می‌توان از خود سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور کمک گرفت اما سازمان هم باید مسئولیت این مورد را بپذیرد که اگر در آینده یک نهاد نظارتی خدشه‌ای بر ارقام و اعداد ارایه شده وارد کند، در این زمینه پاسخگو باشد.

خاندوزی گفت: در خصوص مالیات نیز به همین ترتیب می‌توان عمل کرد و من از سازمان مالیاتی خواهم خواست که در هفته آینده جلسه مشترکی برگزار کنند تا فهرست و موضوعات دیگری که باید در کارگروه مشترک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و سازمان امور مالیاتی نهایی شود در آن جلسه مورد بررسی قرار گیرد.

وزیر اقتصاد در خصوص انتقاد یکی از اعضای حاضر در این نشست در خصوص ضرایب بالای مالیاتی این صنعت نیز گفت: این موضوع هم از مواردی است که به عنوان یک محور باید مورد بررسی و تبادل نظر بین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و سازمان امور مالیاتی کشور قرار گیرد و حتما به نفع سازمان امور مالیاتی خواهد بود که به جای مواجهه با چند هزار مودی خرد با انواع تکثرهای مختلف، با همه آنها ذیل یک نمایندگی واحد که همین سازمان نظام صنفی یارانه‌ای است، تعامل کند.

خاندوزی افزود: در طول سال‌های گذشته بسیار تلاش شده است که از تشخیص مالیاتی علی الراس فاصله گرفته شود و هنوز ممیز محوری در پرونده‌های مالیاتی رخ می‌دهد، اما رویکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی این است که این موارد را به کمترین حد ممکن برسانیم و جز در مواردی که گریزی نیست و امکان نظارت و تشخیص از طریق سامانه وجود ندارد در بقیه موارد تاکید داریم که حتما تشخیص‌های علی الراس و ممیز محوری را در نظام مالیاتی حداقل کنیم.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: بنا نداریم از فعالان اقتصادی که در این کشور با هزار مشقت و زحمت و با وجود دست اندازهای غیر طبیعی و شرایط تحریم و فشارهای دستگاههای اجرایی کشور در حال فعالیت هستند ریالی به ناحق مالیات دریافت کنیم.

وی با تاکید بر آمادگی کامل وزارت اقتصاد و بازرسی این وزارتخانه برای برخورد با هر گونه فساد در حوزه‌های مالیاتی، گفت: خوشبختانه بخش بزرگی از نظام مالیاتی و بدنه کارشناسی این سازمان از سلامت، تخصص و دانش خوبی برخوردار است اما چنانچه گزارش‌هایی در خصوص تخلفات در این بخش دریافت کنیم قطعا به طور ویژه از سازمان امور مالیاتی کشور خواهم خواست که با چنین مواردی برخورد جدی کند.

گفتنی است در ابتدای این نشست که با هدف بررسی موضوعات مرتبط با سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی و در وزارت اقتصاد برگزار شد، اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برخی مشکلات و چالش های فعالان اقتصادی این بخش به ویژه در حوزه‌های مالیاتی و گمرکی را مطرح کردند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://en360.ir/?p=11265

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها