امروز: پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

افزایش نرخ دلار هزینه تولید و نگهداری دام سبک را بالا برده و همین امر قیمت دام سبک زنده را افزایش داده است

تحلیل خبر | افزایش قیمت گوشت در پی گرانی دلار

افزایش قیمت گوشت ممکن است منجر به کاهش تقاضا برای گوشت و در نتیجه کاهش درآمد و سود برای دامداران شود. به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور با افزایش قیمت دلار و به دنبال آن بالا رفتن هزینه نگهداری و تولید دام سبک، قیمت گوشت گرم گوسفندی تولید داخل از بازه قیمتی ۵۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان هم بیشتر خواهد شد.

افزایش هزینه‌های زندگی: افزایش قیمت گوشت منجر به افزایش هزینه‌های زندگی مردم می‌شود، بخصوص برای افراد با درآمد محدود که نمی‌توانند به راحتی این افزایش قیمت را تحمل کنند.
تأثیر بر تغذیه: افزایش قیمت گوشت ممکن است منجر به کاهش مصرف آن توسط افراد شود، که می‌تواند به افزایش کمبود پروتئین و تأثیرات منفی بر تغذیه و سلامتی افراد منجر شود.
نابرابری اقتصادی: افزایش قیمت گوشت ممکن است نتیجه نابرابری اقتصادی در جامعه شود، زیرا افراد با درآمد بالاتر به راحتی قادر به تحمل این هزینه‌ها هستند در حالی که افراد با درآمد پایین ممکن است دچار مشکلات مالی شوند.

قیمت دام زنده سبک در آخرین روزهای سال ۱۴۰۲ تا حدود ۲۵۵ هزار تومان در هر کیلو پیش رفت در روزهای نوروز به ۲۶۰ هزار کشیده شد و اکنون نیز تا ۲۷۰ هزار تومان بالا رفته است.

بررسی افزایش قیمت گوشت:

گوشت گرم گوسفندی تا پایان سال گذشته در طیف قیمتی ۵۰۰ هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان در هر کیلو قرار داشت اما افزایش قیمت دام زنده به یقین به گرانی گوشت گوسفندی تولید داخل نیز می‌انجامد و قیمت‌ها از این طیف تجاوز می‌کند.
قاچاق دام به قوت خود باقی است
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در مورد وضعیت کنونی قاچاق دام در کشور گفت: قاچاق دام زنده به داخل و از داخل کشور به خارج همچنان برقرار است؛ روایت‌های رسیده حاکی از آنست که گوساله‌های زنده از پاکستان به ایران قاچاق می‌شود و گوسفندهای ایرانی هم از مرزهای شمال غربی به اقلیم کردستان قاچاق می‌شود؛ قاچاق دام سبک زنده از آب‌های جنوبی به خارج از ایران هم که همچنان به قوت خود باقی است.
بارش‌ ها کافی نبود
وی درباره وضعیت مراتع در سال پیش رو خاطرنشان کرد: در هفته‌های آخر اسفند نیمه شمالی کشور از بارندگی بهتری نسبت به نیمه جنوبی برخوردار بود، در طول تعطیلات هم نیمه جنوبی به خوبی بارید و این بارش‌ها امیدبخش است اما نسبت به مدت مشابه سال‌های گذشته کاهش داشته و امیدواریم این کمبود با بارش‌های بهاری جبران شود.
همچنین، سیدمهدی میرزآمین، نائب رییس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گاوی از افزایش قیمت گوشت گوساله در سال جدید خبر داد و گفت: این افزایش البته از ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار تومانی بیشتر نبود اما گرانی گوشت گوسفند در سال جدید بیش از اینها بوده است.

منبع خبر: https://t.me/Econ_Fouri/92680

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://en360.ir/?p=12011

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها